Ośrodek leczenia uzależnień
Kiedy zdarza Ci się:
-leczenie kaca alkoholem,
-rozpoczynanie dnia od alkoholu bądź substancji psychoaktywnych,
-jeśli każdego dnia, zaraz po przebudzeniu sięgasz po telefon i nie potrafisz się z nim rozstać,
-jeśli przyjemność z gry w karty staje się wręcz obsesją na punkcie wygrywania,
-jeśli uśmierzasz ból (zarówno fizyczny jak i psychiczny) alkoholem, bądź innymi środkami,
-jeśli zdarzyło Ci się prowadzić samochód pod wpływem, bądź iść do pracy wiedząc, że jeszcze jesteś w stanie nietrzeźwym,
-jeśli otoczenie sygnalizuje Ci, że lepiej ograniczyć alkohol bądź zażywanie innych środków,
-jeśli nie możesz się napić, bądź zażyć narkotyków i staje się to dla Ciebie naprawdę stresujące, wręcz irytujące,
-gdy zaniedbujesz obowiązki domowe bądź zawodowe…
Takich sytuacji można by tutaj wymieniać niemalże bez końca. Łatwo jest wpaść w nałóg i nie zdawać sobie z tego sprawy.
Kiedy jednak zauważysz, że Twoje picie, zażywanie narkotyków, hazard, używanie telefonu, chęć seksu, zażywanie leków… może być problemem… To już duży krok do przodu. Uświadomienie sobie, że masz problem. Co dalej?
Jest bardzo wiele ośrodków odwykowych, gdzie sztab specjalistów, psychologów i terapeutów zajmie się Twoim przypadkiem. W takich ośrodkach terapeuci podchodzą do każdego przypadku bardzo indywidualnie. Możesz odbywać leczenie stacjonarne (zamknięte) bądź półotwarte (jesteś w środku kilka godzin po pracy np.).
Wystarczy zgłosić się do ośrodka a potem tylko czekać na wolne miejsce – co niestety może trochę potrwać.
Warto wspomnieć, żeby szukać ośrodka w którym zajmują się konkretnym uzależnieniem, ponieważ nie każdy ośrodek leczy każdy rodzaj uzależnienia.
Dla osoby uzależnionej ratunkiem jest utrzymanie abstynencji i nauka – jak zapobiegać nawrotom uzależnienia. Naukę tę najlepiej oczywiście odbywać wśród specjalistów – w ośrodku leczenia, zobacz jak wygląda oferta takiego ośrodka https://www.uzalezniony.pl/.
Należy tu wspomnieć, że poza pomocą psychologów i terapeutów, bardzo ważne jest wsparcie rodziny – a jeśli bliscy uzależnionego mają sami problem z osobą uzależnioną – również znajdą pomoc w takich ośrodkach leczenia uzależnień. Pomoc psychologów, psychiatrów – po prostu – specjalistów. Pomogą, poradzą, wysłuchają.